Tenis oyuncuları neden önce kendileri ile mücadele verirler?

Tenis oynayanlar yakından bilirler, oyuncuların yaşadığı en zor konuların başında, nasıl yapıldığını bildiği hatta binlerce defa tekrar ettiği halde yaptığı basit hatalardır. Bu kadar çalışma, antremana rağmen nasıl olurda oyuncular olmadık yerde basit hata yapabiliyorlar? Basit hata diyerek geçmeyelim bazı basit hatalar maçı kayıp ettirebilir. Teniste anda kalabilmek mental güç açısından çok önemlidir, eşit kuvvettteki oyuncularda uzun bir maç boyunca anda kalarak maçtan kopmayan kazanır genelde.

Peki kortta anda kalmak nasıl sağlanır? Maçtan koptuğunuzda nasıl geri dönülür? Aslında bu iki sorunun da cevabı kişiye göre değişkenlik gösterir çünkü herkesin kendi mental yönetimi farklıdır. Tenis dışarıdan her ne kadar fizik ve teknik güce dayalı bir spor gibi görünsede, bir tenis oyuncusu olarak benim görüşüm bu oyunun zihin ile oynanan ve önce kendinle mücadele ettiğin oyun olduğudur. Rakip ne yaparsa yapsın kortta anda olmadığında basit hata yapmak içten bile değildir. Raketi erken açman gerektiğini, iyi pozisyon alman gerektiğini, açıları kullanman gerektiğini bilirsin ama bazen yapamazsın. Zihnini çabuk toparlayabilen bu oyunda daima avantajlıdır.

Tenisten iş hayatına geçip baktığımızda bu konuda benzer bir durum daha var sanki, iş hayatında bazı insanların zihni çok yoğun, sürekli birşeyler düşünüyorlar, bir sonraki adımı planlıyorlar. Bir sonraki adımı düşünürken mevcut haline gereken önemi veremiyor ve hep bir yetişme telaşında oluyorlar. Teniste nasıl pozisyon almadan vuruş yapıldığında istenen sonuçtan uzaklaşılabiliyorsa iş hayatında da işin yapılma anında, bir sonraki işi yapmayı düşünürken istenen sonuçtan uzaklaşılabiliyor.

Kendisi ile mücadele etmeyi deneyimlemek için tenis bence çok uygun bir spor, rakibin öncelikle sensin önce kendinle mücadele etmen lazım sonrasında rakiple devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir