Esneklik Gücü koşuşturmaya çözüm olabilir mi?

Son zamanlarda “nasıl gidiyor?” diye sorduğumda “koşuşturuyorum” cevabını veren çok insan ile karşılaşıyorum. “koşuşturuyorum” ne demek? Nereye doğru “koşuşturuyorum” bu koşuşturmanın sonrasında ne var? işte bu soruları sormaya ve cevaplarını düşünmeye başlayınca aklıma bir anda “esneklik gücü” geldi.

Geliştirilen bir esneklik gücü, hayatımızı olumlu yönde etkileyebilir mi?

Nedir esneklik? Türk Dil Kurumuna baktığımda, 17 farklı sözlükte yer aldığı gördüm, içinden ilgimi çeken 2 tanesini seçtim.

Fizik Terimleri Sözlüğünde (1983) esneklik tanımı; “bir cismin, kuvvet etkisiyle uzunluk, oylum ya da biçimce değişikliğe uğraması ve kuvvet kalkınca başlangıç biçim ve boyutlarını yeniden bulması özelliği” olarak geçiyor.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü (1974) esneklik; “Kişi ya da denek hayvanının değişen durumlar karşısında davranışlarını değiştirmekte gösterdiği yetenek”

Fizik sözlüğünde geçen “kuvvet kalkınca başlangıç biçim ve boyutlarını yeniden bulması özelliği” cümlesini ruhbilimleri sözlüğünde yer alan “değişen durumlar karşısında davranışlarını değiştirmekte gösterdiği yetenek” cümlelerini bir soruya çevirsem; “koşuşturma sırasında bir durmak ve esneklik gücümüzü kullanmak bize fayda sağlar mı?

Bu sorudan sonra esnekliğin bana göre tanımı; “Koşuşturma ve stresten dolayı insanın kendi üzerinde oluşan kuvveti farketmesi ve bu baskıyı hafifletmek için davranışlarını değiştirmekte gösterilen yetenek.”

Tanımlardan yola çıkarak, davranışlara yansıdığında bize fayda sağlayan esneklik yeteneğimizi geliştirmek için, öncelikle bizi engelleyen zihin oyunlarımızı keşfetmemiz gerekiyor olabilir mi?

Tuna Aktuna, MBA, ACC

http://tenistezihinoyunlari.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir