Girişimcilik gündemiyle Okan Üniversitesinde öğrenciler ile buluştuk

Okan Üniversitesi öğrencileri ile girişimcilik üzerine konuştuk. Bazı gençlerin girişimcilik hikayeleri bizi etkiledi.  Güneş enerji sistemini Mardin’de kurmak üzere planları olan, geleceğini milletvekili olarak sürdürmek isteyen bunun için yirmi yıllık plan yapan, lojistik sektöründe fark yaratmak isteyen gençler ile tanıştık. Gençlerin hayallerini gerçekleştirmeleri için nasıl bir yol izlemelerini birlikte tartıştık.

Coachtalks4u grubu olarak enerjimiz yüksekti, keyifli ve faydalı bir etkinlik gerçekleştirdik. Üniversitenin değerli  yöneticilerinin pozitif katılımı ve güçlü desteği oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Marmara Üniversitesi Koçluk Zirvesi 2018’de öğrenciler ile buluştuk

Mezun olduğum Marmara Üniversitesine 22 yıl sonra  zirve konuşmacısı olarak davet edildim. 20 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen etkinliğe öğrencilerin ilgisi yüksek oldu.

Coachtalks4U grubumuz ve öğrenciler ile birlikte potansiyele odaklanmak, koçluk, geleceğin yetkinlikleri, ICF, gelişim ve kariyer hedefleri konularında konuştuk.

Günün ana gündem konuları ise motivasyon nasıl sağlanır? İçsel motivasyona nasıl ulaşılır? Mükemmeliyetçilik nedir, ne değildir? Ertelemek hayatımızı nasıl etkiler?

Öğrencilerin ve bizim enerjimiz oldukça iyiydi. Biz koçlar olarak öğrencilerin gündemlerini dinleyeceğiz, birlikte düşünüp birlikte öğrenmeye devam edeceğiz.

Tenis’te Zihin Oyunları Projesinin ilk atölyesini Dalyan Club ta gerçekleştirdik.

14 Nisan 2018 Cumartesi günü Tenis’te Zihin Oyunları Projesinin ilk atölyesini Dalyan Club ta gerçekleştirdik. 12 yaş ile 47 yaş aralığındaki tenis oyuncuları olarak hep birlikte deneyimledik, öğrendik eğlendik. Çok keyifli zaman geçirdik.

Tenis, kendinle mücadele, potansiyelini keşfetme, farkındalık yaşama ve gelişim üzerine kurulu ve adım adım gelişiminizi gözlemleyebileceğiniz ender sporlardandır.

Atölyemizde, benlik 1 ve benlik 2 konularını konuştuk. Inner game of the tennis kitabı ile meşhur olan Tim Galleway in koçluk yaklaşımlarını inceledik. Önce kendimizi tanımayı sonra oyuna odaklanmayı öğrendik. Atölyelerimiz devam edecek.

Geleceğin önemli yetkinliklerini deneyimlemek için TED öğrencileri ile ICF üyesi koçları olarak çalışma yaptık

(WEF) Dünya Ekonomik Forumunca açıklanan geleceğin talep edilen önemli yetkinliklerin, uygulamalı deneyimlenmesi için TED öğrencileri ile ICF üyesi koçlar olarak liderliğini yaptığım kariyer koçluğu projesi kapsamında 01 Nisan 2018 günü bir araya geldik.

Konularımız; Öğrenme Çevikliği, Yaratıcılık ve Değişimi yönetebilmek.

 

 

Katılımcılarımız, lise son sınıf, üniversite ve iş hayatının ilk 3 yılındaki TED öğrenci ve mezunlarından oluştu.

Proje kapsamındaki hedeflerimiz, öğrencilerin, içsel farkındalıklarının artırılması, özgüvenlerinin arttırılması, cesaretlerinin artırılması ve kendi kariyer planlarını yapabilmeleri.

Geleceğimiz olan gençlerimizin farkındalıklarının artmasına, potansiyellerini ortaya çıkartmalarına, mutlu ve başarılı bireyler olabilmeleri için gelişmelerinde yol arkadaşları olmaya devam ediyoruz.

 

Esneklik Gücü koşuşturmaya çözüm olabilir mi?

Son zamanlarda “nasıl gidiyor?” diye sorduğumda “koşuşturuyorum” cevabını veren çok insan ile karşılaşıyorum. “koşuşturuyorum” ne demek? Nereye doğru “koşuşturuyorum” bu koşuşturmanın sonrasında ne var? işte bu soruları sormaya ve cevaplarını düşünmeye başlayınca aklıma bir anda “esneklik gücü” geldi.

Geliştirilen bir esneklik gücü, hayatımızı olumlu yönde etkileyebilir mi?

Nedir esneklik? Türk Dil Kurumuna baktığımda, 17 farklı sözlükte yer aldığı gördüm, içinden ilgimi çeken 2 tanesini seçtim.

Fizik Terimleri Sözlüğünde (1983) esneklik tanımı; “bir cismin, kuvvet etkisiyle uzunluk, oylum ya da biçimce değişikliğe uğraması ve kuvvet kalkınca başlangıç biçim ve boyutlarını yeniden bulması özelliği” olarak geçiyor.

Ruhbilim Terimleri Sözlüğü (1974) esneklik; “Kişi ya da denek hayvanının değişen durumlar karşısında davranışlarını değiştirmekte gösterdiği yetenek”

Fizik sözlüğünde geçen “kuvvet kalkınca başlangıç biçim ve boyutlarını yeniden bulması özelliği” cümlesini ruhbilimleri sözlüğünde yer alan “değişen durumlar karşısında davranışlarını değiştirmekte gösterdiği yetenek” cümlelerini bir soruya çevirsem; “koşuşturma sırasında bir durmak ve esneklik gücümüzü kullanmak bize fayda sağlar mı?

Bu sorudan sonra esnekliğin bana göre tanımı; “Koşuşturma ve stresten dolayı insanın kendi üzerinde oluşan kuvveti farketmesi ve bu baskıyı hafifletmek için davranışlarını değiştirmekte gösterilen yetenek.”

Tanımlardan yola çıkarak, davranışlara yansıdığında bize fayda sağlayan esneklik yeteneğimizi geliştirmek için, öncelikle bizi engelleyen zihin oyunlarımızı keşfetmemiz gerekiyor olabilir mi?

Tuna Aktuna, MBA, ACC

http://tenistezihinoyunlari.com

Coachtalks4U olarak, Şehir Üniversitesinde tea&talk davetiyle öğrenciler ile buluştuk

19 Mart 2018 Pazartesi akşamı 19:00’da Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsünde tea&talk konuğu olarak öğrenciler ile buluştuk.

Coachtalks4U ekibimiz , ben Tuna Aktuna ile birlikte, Efkan Varım, Ertay Örmen ve Yunus Emre Şentürk’den oluşuyor.

Hepimizin ortak özelliği ICF (International Coach Federation) üyesi ünvanlı profesyonel koçlar olarak, koçluk kültürünü benimsemiş insan odaklı bireyler olmamız. Amacımız insanların potansiyelini ortaya çıkarabilmesi için farkındalık yaratmak, yeteneklerini keşfetmesi, performansını arttırabilmesini sağlamak.

İnsanların hayatlarında hayal ettikleri yaşama erişerek mutlu insanlar olabilmelerinin her yaşta mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu niyetle yola gönüllü olarak yola çıktık.

Seminerimizde öğrencileri dinledik, onları anlamaya çalıştık. Gençlerin sorularını aldık, onlara sorular sorduk, birlikte düşündük bilgi paylaşımı yaptık, eğlendik ve öğrendik.

Saat 19:00 da başlayan seminerimiz oldukça keyifli geçti, saat 21:30’da kampüsten çıktık, öğrenciler çok ilgi gösterdiler. Seminer sonrasında plaketler ile birlikte adımıza ağaç dikildiği ile ilgili sertifikalarımızı verdiler.

Sevgili öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ilgilerinden dolayı çok emnun olduk. Nisan ayında iki farklı üniversiteden davet aldık. Yakında bilgilerini ileteceğim.

Gençler ile birlikte olmak harika, güçlü hayat enerjisi veriyor.

TED İstanbul & ICF Türkiye Kariyer Koçluğu Projesinde Grup Çalışması

04 Mart 2018 Pazar günü, Bahçeşehir üniversitesinde, TED (Türk Eğitim Derneği) mezunları üniversite öğrencileri, iş hayatına yeni başlamış mezunlar ve TED İstanbul temsilciliği liderleri ile kariyer grup koçluğu projesi için bir araya geldik.

Çalışmalarımıza, TED lise son sınıf öğrencilerinin de katılması 7 gönüllü ICF Türkiye üyesi koç olarak bizleri daha da memnun etti.

Geleceğimizin liderleri ile farkındalık, özgüven, cesaret ve kariyer planlama gündemleri ile güzel bir gün geçirdik.

Günün sonunda gençlerimiz sunumlarını yaptılar, hep birlikte düşündük, öğrendik ve eğlendik. Bu kıymetli etkinliği gerçekleştiren Türk Eğitim Derneğine, katılan öğrencilere ve özverili değerli koçlara gönülden teşekkürler.

 

Coachtalks4U grubumuz üniversite öğrencileri ile buluşuyor

Coachtalks4u ne anlama geliyor?

Coachtalks4u’nun açılımı “Koçlar sizin için konuşuyor”.

Bizim amacımız insanlara fayda sağlayan, kariyerlerindeki hedeflerine ulaşmalarını, mutlu ve kendi istedikleri hayatı yaşamalarına yardımcı olan doğru koçluk kültürünü herkesle paylaşmak istiyoruz. Bunu yaparken de koçlar olarak kendi aramızdaki konuşmalarımızı ve  fikirlerimizi paylaşarak topluma pozitif katkı sağlamak amacındayız. Seminer, konferans, panel, televizyon, radyo, sosyal medya araçları ile sesimizi duyurmak istiyoruz.

Vizyonumuz “Sahip olduğumuz koçluk becerisi ile ne olduğumuzu, ne yaptığımızı ve hayatı nasıl anladığımızı paylaşmak” Misyonumuz ise; “Bilgi ve becerimiz ile amaç edindiğimiz vizyonu hizmet verdiğimiz insanlara kazandırmak”

Dinleyicilerinize yaklaşımınız nasıl olacak?

Yaklaşımımız; dinleyicilerimizin yaşamlarına fayda sağlayıcı gündemler ile aramızda özgün ve doğaçlama konuşurken bir taraftan da dinleyicilerimizi interaktif olarak dinleyebilmek, hep birlikte öğrenmek ve eğlenmek.

Önyargısızlık ve şeffaflık bizler için önemli zaten biz dinleyicilerimizi tam ve bütün olarak kabul ediyoruz.

Konuşmalarımızın içeriğini her ne kadar biz belirliyor gibi görünsek bile, asıl gündemi belirleyen dinleyicilerimiz aslında, bizler yanlarında yolculuk yapan profesyonel koçlarız. Sunduklarımız ise insanlara ve çevreye pozitif katkı yaparak, insanların mutluluğu, daha iyi bir toplum ve daha güzel bir dünya için farkındalık sağlamak.

http://www.coachtalks4u.com

 

 

Özgüveni yüksek tenis oyuncuları yetiştirmek için duygular ile yola çıkmak

Dünyanın en iyi tenis koçlarından, Lluis Bruguera, İstanbul’da Tenis Antrenör Eğitim Semineri’nde konuştu ve Türkiye’ye has bir sistem oluşturmak için çalışacaklarını söyledi. Seminerde ele alınacak temel konuları ana başlıklarıyla vererek konuşmaya başlayan İspanyol hoca, ardından iyi bir oyuncuda olması gereken özellikleri sıraladı. Bruguera, profesyonellik için atılması gereken adımlarla ilgili yol haritasını da açıkladı.

Özgüveni yüksek oyuncular yetiştirmek için çalışacaklarını belirten Bruguera “Bu işin matematiği yok duygularla yola çıkacağız. Oyunun içeriği kontrol temalı bir oyun olacak” dedi. Bu haberin tarihi 2010 yılına ait, eski olabilir ama anlatmak istediği konu oldukça önemli ve güncel.

Tim Gallwey, teniste içsel oyunların ve duyguların nasıl yönetilebileceğini, bundan yaklaşık 43 yıl önce ile defa dile getirdiği zaman antrenörler tarafında pek itibar görmediğini yazmıştı, ancak günümüzdeki modern koçluk yaklaşımı Gallewey’in içsel oyunlar ile ilgili benlik-1 ve benlik-2 yaklaşımlarının daha çok önemsendiğini gösteriyor.

Özgüveni yüksek tenis oyuncuları yetiştirebilmek için mental anlamda koçluk becerilerinin, hem sporcularda hem de tenis koçlarında olması artık kaçınılmaz. Roger Federer gibi (EQ) duygusal zekası yüksek oyuncuların uzun yıllar süren başarılarının arkasında fiziksel antremanlar kadar içsel oyunları ile mücadele, kendilerinin ve rakiplerinin duygularını yönetebilme becerileri de var.

Dünya’da ICF (International Coaching Federation) büyük katkısı ile duygusal zeka odaklı koçluk yaklaşımı iş hayatında olduğu kadar spor ve sanat dünyasında da hızla yaygınlaşıyor.

Benim bu konudaki düşüncem çok yakın zamanda iş, sanat ve sporda özgüven gelişimi ve başarı odaklılık için daha fazla uluslararası standartlarda eğitim almış profesyonel koçunun hizmet sağlayacağı yönündedir.

Sporcuların kendi potansiyellerini keşfetmeleri ve içsel engellerinin farkına varabilmeleri için verilen emeklerin meyveleri yakın zamanda kendisini daha fazla göstermeye başlayacaktır ve Türkiye’nin tenis sporundaki gelişimi için oldukça fayda sağlayacaktır.